Máta peprná - podmanivá a léčivá
Kdo by nepodlehl její opojné, svěží, sladce mentolové vůni..
Máta je u nás jednou z nejčastěji pěstovaných bylinek. Pokud si jednou oblíbíte její chuť a vůni, je to nejspíš láska na celý život, nedá se jen tak něčím nahradit. O to lépe, že roste "jako z vody" a na pěstování je nenáročná.
Běžně se rozlišuje kolem 15 druhů máty, ale většinou mají na náš organismus stejné nebo velmi podobné účinky. U nás narazíme na mátu kadeřavou, klasnatou, vodní.. ale jistě nejznámější a nejrozšířenější je právě máta peprná.
Mít doma po ruce mátu, ať čerstvou, nebo sušenou, není vůbec k zahození. Její nejběžnější užití ve formě velmi lahodného čaje má dlouhou tradici, nejen díky chuti a vůni, ale i pro velice blahodárné účinky na naše tělo.
Mátový čaj
Mátový čaj povzbuzuje chuť k jídlu, je velmi vhodným doplňkem při nechutenství a poruchách trávení. Pokud si ho dáme po jídle, například když je nám těžko nebo se snad dostaví nafouknuté bříško, už za krátkou chvíli pocítíme příjemnou úlevu.
Máta celkově podporuje trávení a má uklidňující účinky na náš metabolismus, pomáhá proti bolestem trávicího traktu, vyhání duchy z bříška a podporuje tvorbu žluči.
Tento čaj je ale také velmi vhodný při nachlazení, chřipce a jiných chorobách dýchacích cest, protože má protizánětlivé a dezinfekční účinky a obsažený mentol usnadňuje dýchání. Proto jsou i inhalace mátového nálevu nebo éterického oleje velmi vhodným doplňkem v boji proti respiračním onemocněním.
Pití i inhalace mátového nálevu působí jako uklidňující prostředek při psychických výkyvech, stresu, bolestech hlavy a při nespavosti z pocitu napětí. Mátové silice nám dokáží občerstvit hlavu, zlepšit soustředění a zvednout náladu.
Pro své dezinfekční účinky je nálev účinný také při bolesti v krku jako kloktadlo, při zánětech v dutině ústní a zároveň nám příjemně osvěží dech. Je vhodné ho používat také ve formě obkladů na drobnější poranění kůže a kožní výražky pro urychlení hojení.
Recept na čaj / nálev: 2 čajové lžičky sušené nebo 1 hrst čerstvé máty přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 5-10 min louhovat
Sběr a sušení
Můžeme sbírat jednotlivé lístky nebo celou nať. Listy se dají sklízet průběžně během celé doby vegetace, celá nať pak nejlépe těsně před rozkvětem. Sušíme ji v tenké vrstvě v dobře větrané místnosti, při sušení v troubě či sušičce by teplota neměla překročit 40°C, abychom nespálili účinné látky. Sušenou drogu skladujeme v dobře uzavřené nádobě a dále používáme na čaje a nálevy nebo jako koření.
Sušená droga ze samotných listů má v poměru s celou natí o něco více účinných látek, přesto je těchto látek ve stonku stále vysoké množství, a proto se vyplatí sbírat celou nať.
Máta v kuchyni
Máta není jen bylinkou používanou za účelem léčení. Můžeme si s ní ochutit saláty, pečené a grilované masové pokrmy a ryby, dá se použít do dresingů a omáček, bylinkového másla, k ochucení rýže nebo kuskusu. V arabských zemích se těší jako kořenící přípravek velké oblibě, ve Velké Británii je zase neodmyslitelným doplňkem pokrmů ze skopového masa, ve středomoří se přidává hlavně do salátů, k rybám a plodům moře, její použití k dochucování pokrmů je po celém světě hodně rozmanité. Mátové bonbóny, čokoládové náplně, likéry a jiné sladké libůstky nejde opomenout.
Výborný nápoj si jednoduše připravíme z několika pokrájených lístků máty s vodou a citronem.
Autor: Michaela Vorlová
https://www.fiftyfifty.cz/Mata-peprna-podmaniva-a-leciva-6847661.php